понеделник, 9 ноември 2009 г.

Забвението като спасение или унищожение


Този текст може да бъде препечатван само след изричното съгласие на автора. Разрешение да бъде ползван от Интернет новинарски портал е дадено изрично и само на http://www.kafene.net.

Всяко неразрешено препечатване се смята за нарушение на авторските права.

Ограничението, разбира се, не важи за лични блогове!



20 години от събитията през 1989 г.


Всяка нация, която не познава, не помни или не иска да знае историята си, е изправена пред вероятността да повтори сериозните грешки от далечното и близко минало. Тази мисъл непрекъснато ми идва на ум, покрай леко смешния у нас шум по повод 20-тата годишнина от падането на Стената, началото на промените в Европа и дворцовия преврат в България.

Показателно е, че дори и в специално създадения клип от ЕС по повод на годишнината, ние отсъстваме: http://www.youtube.com/watch?v=nhS55x8J7pw&feature=player_embedded.

България липсва и в специално създадената страница на Би Би Си за началото на края на една епоха за Източна Европа: http://www.bbc.co.uk/worldservice/specialreports/1989.shtml

В петък присъствах на организирания от Информационното бюро на ЕП за България граждански форум на тема "20 години от падането на Берлинската стена: Младите хора и преходът. В дискусията участваха членовете на Европейския парламент Мария Неделчева, Андрей Ковачев, Кристиан Вигенин и Ивайло Калфин.

Слушайки изказванията на представителите на бившата комунистическа партия и въпросите на младите, които бяха насочени предимно и само за работа и намирането на работа у нас и в ЕС, осъзнах, че на БСП е изключително изгодно младите да не си спомнят и да не се интересуват от това какво е било и какво е ставало преди 1989 г. Така БСП се легитимира сред новите поколения, без да носи огромните негативи от миналото. Защото едва ли може да обясни и не иска да се извини за разни неща като КДС, "слушалките" на КДС (сега ги наричаме доносници), лагерите, за крепостничеството, за Кореком, за Комсола и т.н и т.н - за всички лъжи и измами.

Запис с избраните скандални моменти от това събитие тук: http://merimtenev.podomatic.com/player/web/2009-11-09T00_54_55-08_00

В неделя доживяхме и на 8-мата година, откакто Георги Първанов е президент да заяви, че през всичките 20 години на прехода е имало опити съдебната власт да се използва за политически натиск. Първанов определи реформите от времето на прехода като бавни и „изначално сгрешени", но незнайно защо пропусна да отбележи, че през първите години, и не само, тези промени са били дирижирани най-вече от наследницата на бившата комунистическа партия - БСП.

Като цяло – в главата ми продължава да отеква репликата от едно мое интервю с Йордан Василев, който точно преди година каза, че смисълът на прехода е бил да се запази ограбеното и че за хората реално не е мислел никой и никога...

Няма коментари: